Објавено на:

Русија ќе војува и во Вселената: Вселенските објекти што се користат за воени цели може да бидат цел на одмазднички удар

t

Вселенските објекти што ги користат САД и нивните сојузници за воени цели во Украина би можеле да станат легитимна цел на одмазднички напад од страна на Русија, изјави заменик-шефот на Одделот за неширење и контрола на оружјето на Министерството за надворешни работи на Русија. Константин Воронцов.

„Го обрнуваме вниманието на една исклучително опасна тенденција која оди подалеку од безопасното користење на вселенските технологии, што јасно се манифестираше за време на настаните во Украина. Станува збор за тоа што САД и нивните сојузници користат компоненти на цивилна инфраструктура од вселената, во смисла на комерцијална инфраструктура, за воени цели. Таквата „квазицивилна“ вселенска инфраструктура би можела да биде легитимна цел за одмазднички напад“, рече Воронцов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…