Објавено на:

Русија ќе го третира упадот на нејзина територија како терористички чин: Веќе е отворен предмет

t

Руските власти денеска отворија истрага за „терористичкиот чин“ откако вооружена група од Украина ја нападна руската погранична Белгородска област.

„Се преземаат мерки за утврдување на идентитетот на напаѓачот и сите околности на инцидентот“, се наведува во соопштението на Рускиот истражен комитет, орган одговорен за главните истраги во Русија.

Гувернерот на Белгородската област, Вјачеслав Гладков, утринава изјави дека рускиот регион синоќа бил нападнат со беспилотни летала, а цел биле куќите и зградата на локалните власти по инвазијата на вооружените борци од Украина.

Гладков додаде дека во нападите нема жртви или повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…

Чешка до крајот на годината ќе ѝ…

Чешкиот претседател Петр Павел ја најави претстојна…

Кулеба: Украина не може да чека уште…

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…