Објавено на:

Русија ѝ предаде на Украина документ со “јасни формулации” – “Сега топката е на страна на Киев”

t

Русија и предаде на Украина нацрт документ со јасни формулации, топката е на страната на Киев, изјави за новинарите Дмитриј Песков, портпарол на претседателот на Руската Федерација.

Тој забележа дека украинската страна постојано отстапува од претходно дадените договори, зборовите и дека постојано ги менува.

Што се однесува до ефикасноста на преговорите, тоа има многу лоши последици“, додаде Песков.

„Во овој момент до украинската страна е доставен нашиот нацрт-документ кој содржи апсолутно прецизно дефинирани формулации. Топката е на нивна страна, чекаме одговор“, изјави портпаролот на Кремљ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…