Руската војcка воспостави контрола над Чернобил

t

Руската војска ја зазеде станицата во Чернобил. Персоналот на станицата е заложник, рече Аљона Шевцова, советник на командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, пренесува Gazeta.uа

„Ова ја загрозува безбедноста не само на Украина, туку и на Европа“, напиша Шевцова.


Шевцова по половина час појасни дека информацијата не е потврдена.

Каква е ситуацијата на станицата – се разјаснува, изјави Михаило Подолијак, советник на првиот човек на ЕП – за можното заземање на Чернобил:

„По жестоката битка, нашата контрола над локацијата во Чернобил е изгубена. Состојбата на поранешната нуклеарна централа во Чернобил, затворањето и капацитетите за складирање нуклеарен отпад не е позната. Русите веројатно веќе подготвуваат провокативни работи во нуклеарната централа Чернобил централата. Или ќе ја искористат штетата добиена за време на нападот за да ја обвинат Украина. Или ќе ги оштетат овие убедливо најопасните објекти“, рече Подолиак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…