Објавено на:

Руската црква за Европрајдот во Белград: ЛГБТ е однадвор наметната идеологија против волјата на народот

t

Руската црква соопшти по повод Европрајд во Белград

Во многу европски земји ЛГБТ идеологијата се наметнува однадвор и покрај волјата на народот, што, меѓу другото, го докажува и митингот за традиционалното семејство што се одржа во Белград, изјави за Спутник заменик-претставникот на секторот за односи со јавноста на Синодот на Руската православна црква, Вахтанг Кипшиџе.

„Манифестациите против ЛГБТ идеологијата во Србија покажуваат дека ставовите се наметнуваат против волјата на значителен број традиционални христијани. Неприфаќањето на оваа идеологија е присутно во сите европски земји. „Сепак, ова (анти-ЛГБТ) движење намерно го маргинализира политичкиот мејнстрим“, рече Кипшиџе.

Претходно, до Државната дума на Руската Федерација беше поднесен предлог-закон за казни до 500.000 рубли (околу 6.000 евра) за граѓаните и до 10 милиони (50.000 евра) за правни лица за промовирање нетрадиционални сексуални односи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Трагедија: Српска ракометарка почина во тешка сообраќајна…

Во тешка сообраќајна несреќа којашто се случи…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…