Руската јуришна флoта се упати кон Ла Манш – Кралската морнарица беше принудена да интеpвенира

t

Руски воен јуришен амфибиски воен брод се упати кон Ла Манш во услови на тековен спор меѓу Москва и Украина.

Според податоците на AIS на marinetraffic.com, пет десантни бродови од класата Ропуча и еден десантен брод од класата Иван Грен се испратени од руската балтичка флота. Се верува дека бродовите се на пат кон Ла Манш.
Marineschepen објави дека надзорот потоа бил преземен од белгиски и британски поморски бродови.

Исто така, три брода од класата Ропуча беа забележани како се движат низ Данскиот Проток во понеделникот.

Во вторникот, уште два брода од класата Ропуча и бродот од класата Иван Грен, исто така, направија транзит, според UK Defence Journal.

Според „Адмирал“, француската морнарица, исто така, ги следи руските бродови заедно со „ХМС Драгон“ на Кралската морнарица.

Ова доаѓа откако министерот за одбрана Бен Валас објави дека Обединетото Кралство ќе испорача одбранбени вооружени системи за Украина додека ескалира дипломаттската војна меѓу Москва и Киев.

Тензиите меѓу Москва и Киев достигнаа точка на вриење минатата година, откако Русија собра повеќе војници во близина на спорните граници.

Од 2014 година, повеќе од 14.000 луѓе се убиени во конфликтот во источна Украина.

Во септември, украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека е можан војна со Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…