Објавено на:

Руска реакција за повикот за егзекуција на Путин: Сенаторот ги изгубил човечките сетила

t

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, реагираше на повикот на американскиот сенатор за егзекуција на Путин.

„Не секој може да остане ладнокрвен овие денови, некои луѓе ги губат своите сетила“, рече Песков на прес-конференција, коментирајќи ги изјавите на Греам дадени во четвртокот за време на гостувањето на Фокс њуз. Греам за време на емисијата предложи „некој во Русија“ да го убие Путин.

Песков укажа на „хистеричното раздвижување“ на антируските чувства во САД, нарекувајќи го еден вид „русофобичен распад“. Претходно во петокот, рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов, ги нарече коментарите на сенаторот „неприфатливи и навредливи“. Москва, исто така, побара официјално објаснување од САД за, како што го нарече, де-факто застапување терористички чин.


Во четвртокот, Греам тврдеше дека „единствениот начин“ да се стави крај на руската инвазија на Украина, која предизвика широко распространета осуда меѓу западните нации и виде дека се наметнати санкции без преседан против Русија, е да се убие Путин. Тој, исто така, гласно се прашуваше дали Русија има свој „Брут“ или „поуспешен полковник Штауфенберг“ подготвен да му направи „голема услуга“ на светот.

Соединетите држави претходно правеа обиди за животи на странски лидери. Револуционерниот водач на Куба Фидел Кастро бил цел на бројни заговори оркестрирани од ЦИА, како што откри Црковниот комитет во 1970-тите. Американската војска не бегаше од отворено лов на странски лидери во поново време, како што беше случајот со либискиот Моамер Гадафи, кој беше цел на воздушните напади на НАТО во 2011 година.

Москва тврди дека нејзината воена офанзива во Украина е „специјална операција“ насочена кон „демилитаризација“ и „деназификација“ на нацијата во име на заштита на луѓето од двете републики во Донбас што Русија неодамна ги призна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Се огласи Трамп: Со нетрпение го очекувам…

Доналд Трамп повторно се огласи по вчерашниот…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…