Рускиот Конзулат во Битола со честитка по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

t

Рускиот конзулат во Битола на официјалната Фејсбук страна на Конзулатот сподели честитка по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

Ова е честитката на македонски и руски јазик:

“Денеска се навршуваат 150 години од раѓањето на Гоце Делчев, народен херој кој стана симбол на ослободителната борба во Македонија. Им го честитаме оваа значајна годишнина на сите кои ги споделуваат неговите идеали!

Сегодня исполняется 150 лет со дня рождения Гоце Делчева – народного героя, ставшего символом национально-освободительной борьбы в Македонии. Поздравляем с этим знаменательным юбилеем всех, кто разделяет его идеалы!”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Македонските здруженија и партии од Албанија со…

Во пресрет на големиот празник, Христовото воскресение…

(Видео) Гранатиран конзулатот на САД во Ирак:…

Вечерва беше нападнат Американскиот конзулат во Ирак,…

(Фото галерија) Албанците гневни: Русија го гранатираше…

Руски проектили во неделата вечерта го урнаа…

Словенија бара оштета од Русија за уништениот…

Министерството за надворешни работи на Словенија денеска…