Објавено на:

Рускиот мминистер за надворешни: Западот е невоспитан, мисли дека може да ни каже што да правиме

t

Повиците од Западот да се провери повлекувањето на руските војници по вежбите се груби, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по состанокот 2 + 2 на кој присуствуваа руските и бразилските министри за надворешни работи и одбрана.

„Што и да правиме на наша територија, Западот верува дека има право да ни каже како да се однесуваме. Тоа е елементарен недостаток на образование“, рече Лавров на прес-конференција.

Според него, „тоа се гледа и во последните повици: да провериме што прави Русија таму, рекоа дека вежбите се завршени, но не веруваме, ќе имаме можност да провериме од сателити и да користиме други информации од разузнавањето услуги“.
Тој додаде дека Русија е изненадена од континуираната хистерија на Запад поради наводната руска „инвазија“ на Украина.

„Се разбира, не би рекол дека ова (постојаната хистерија на Запад за наводната руска инвазија на Украина) не забавува, но предизвикува длабоки сомнежи“, рече Лавров.

– Дијалог за руските предлози

Шефот на руската дипломатија истакна дека Западот изразил подготвеност да се вклучи во дијалог за теми поврзани со создавање и распоредување на ракети со среден и краток дострел, транспарентност на тековните вежби и обновување на контактите меѓу војската.

Како што наведе, Русија е подготвена да разговара со Западот за безбедносни прашања, но не на штета на разговорите за клучните грижи на Москва.

Сметаме дека тоа е позитивен чекор и ќе бидеме подготвени за таков дијалог, но никако на сметка на разјаснување на суштинските прашања од нашата позиција, кои се однесуваат на потребата да се запре непромисленото движење на НАТО кон исток, и да бараме други начини за обезбедување безбедност. Евроатлантските земји“, нагласи рускиот министер и додаде дека за тоа детално зборувал и претседателот на Русија Владимир Путин.

Министерот истакна дека Западот ги претстави како свои предлози за безбедноста оние иницијативи кои претходно беа презентирани од Москва, но тие беа одбиени.
„Тоа не се толку западни предлози колку предлози на Русија кои Западот ги добиваше во последните две-три години и постојано ги одбиваше, но сега кога го влошивме безбедносниот проблем во Европа, тој мораше да се согласи, па дури и да ги претстави како негови иницијативи. “, објасни тој. е Лавров.

Тој објасни дека тоа се однесува на предлогот на рускиот претседател да прогласи мораториум на распоредувањето на ракети со среден и краток дострел во Европа, како и за серија иницијативи на Генералштабот поднесени до НАТО на разгледување, вклучително и мерки за градење доверба. и дијалог меѓу воените одделенија.
Сега во своите одговори, кои ги добивме, Западот ги разоткри сите тие области, изразувајќи подготвеност да води, како што беше речено, сериозен дијалог за ова прашање“, заклучи тој.

Потсетуваме дека на 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со САД за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса.

Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. Кон крајот на јануари, САД и НАТО испратија писмени одговори на Москва на руските предлози за безбедносни гаранции.

Хистеријата околу наводните планови на Русија за инвазија на Украина трае со недели. Иако Москва постојано негираше дека има такви намери, западните медиуми и политичари не престануваат да ја повторуваат истата мантра. Згора на тоа, тие бараат Русија да ги повлече војниците кои спроведуваат воени вежби на нејзина територија. Дури и украинските власти постојано изјавија дека немаат информации дека Русија подготвува напад врз нивната земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…