Објавено на:

Рускиот патријарх Кирил: Украина мора да биде уништена како нацистичкиот Рајх

t

Рускиот патријарх Кирил во денешниот говор пред армијата повика на уништување на Украина.

„Откако ќе го скршиме столбот на фашизмот, ќе го направиме тоа повторно“, рече тој, додавајќи дека Украина мора да биде уништена како нацистичкиот Рајх.

„Русија одигра одлучувачка улога во поразот на фашизмот“, изјави патријархот московски и на цела Русија, Кирил по литургијата во главниот храм на руските вооружени сили, пренесува РИА Новости.

„Го скршивме ‘рбетот на фашизмот, кој несомнено ќе победеше да не беше Русија, да не беше подвигот на нашиот народ“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И ова може да ти се случи…

На четириесет и двегодишен битолчанец му се…

Нели немаше да ги има: ДВОЈАЗИЧНИ УНИФОРМИ…

Од денеска, како што е објавено во…

Вечерва “Тешки муабети” со Мирка Велиновска!

Следете ја денешната епизода на "Тешки муабети"…

Џевдет Хајредини иронично за оптимизмот на „фронтот…

После вчерашниот извештај на американскиот Стејт департмент…

СТРАШНО: Малолетник возел автомобил, повредени три лица…

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска…