Објавено на:

Руските експерти го напуштија вселенскиот центар во Француска Гвајана

t

Сите руски експерти го напуштија вселенскиот центар во Француска Гвајана, каде се наоѓа космодромот Куру, соопшти Роскосмос.

Генералниот директор на Роскосмос Дмитриј Рогозин на 26 февруари соопшти дека соработката со европските партнери на космодромот Куру е прекината како одговор на санкциите против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се сруши руското вселенско летало ЛУНА-25 кое…

Според прелиминарните информации, руската автоматска станица „Луна-25“…

Фон дер Лајен со украинско знаме го…

Првата вселенска станица за лансирање сателити од…

Роскосмос го оштети Западот за 12 милијарди…

„Роскомос, како одговор на санкциите, му нанесе…

Руските експерти го напуштија вселенскиот центар во…

Сите руски експерти го напуштија вселенскиот центар…