Објавено на:

Руските и белоруските спортисти ќе настапуваат на зимските параолимписки игри но не под знаме на нивните држави

t

Руските и белоруските спортисти ќе имаат право да настапат на Зимските параолимписки игри, кои в петок ќе бидат отворени во Пекинг, и покрај бројните апели да им биде забрането учеството, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (IPC).

Спортистите од двете земји ќе настапат под неутрално име, ќе се натпреваруваат под параолимпиското знаме, а освоените медали нема да бидат официјално евидентирани на табелата на освоени одличја, објави IPC на својата интернет страница.


Русија и Белорусија се под санкции на бројни спортски федерации поради руската инвазија на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…