Објавено на:

Руски експерт открива: Постојат две можности за несреќата во која загина иранскиот претседател!

t

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател Ебрахим Раиси можеше да се случи поради техничка неисправност или човечки фактор, изјави за РИА Новости експертот за воздухопловство Владимир Шабрин.


„Два од три хеликоптери летаа, што значи дека беше можно да се лета. Видеото покажува планинска област, плус тие зборуваа за магла “, вели експертот.
Хеликоптерот со Раиси, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и други официјални лица се урна на 19 мај во северозападниот дел на земјата во регионот Верзеган. Утрото на 20 мај, иранскиот потпретседател Мохсен Мансури ги потврди извештаите дека претседателот и неговата делегација загинале во хеликоптерска несреќа. Делегацијата се враќаше по посетата на Азербејџан, каде Раиси и неговиот колега од Азербејџан Илхам Алиев учествуваа на церемонијата на отворање на хидроелектричниот комплекс Гиз Галаси и пуштањето во употреба на хидроелектричниот комплекс Кудаферин на граничната река Аракс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…