Објавено на:

Руски сепаратисти ги повикаа жителите на Мариупол да го напуштат градот

t

Руските сепаратисти информираа дека сакаат да постават два „хуманитарни коридори“ за граѓаните да го напуштат Мариупол во југоисточна Украина.

Луѓето до среда ќе треба да си заминат, појасни денеска, портпаролот на бунтовниците во регионот на Донецк, Едуард Басурин, јави ДПА.


– Ние ја гарантираме безбедноста на движењето по деловите на автопатот А58 во правец и на регионот Запорожје и на територијата на Руската Федерација, истакна Басурин, додавајќи дека руски војници ќе помогнат во тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…