Објавено на:

Руски сепаратисти ги повикаа жителите на Мариупол да го напуштат градот

t

Руските сепаратисти информираа дека сакаат да постават два „хуманитарни коридори“ за граѓаните да го напуштат Мариупол во југоисточна Украина.

Луѓето до среда ќе треба да си заминат, појасни денеска, портпаролот на бунтовниците во регионот на Донецк, Едуард Басурин, јави ДПА.

– Ние ја гарантираме безбедноста на движењето по деловите на автопатот А58 во правец и на регионот Запорожје и на територијата на Руската Федерација, истакна Басурин, додавајќи дека руски војници ќе помогнат во тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…