Рускоска одзеде документи од МВР: Во фокусот се станицата за технички преглед и „Беса транс“

t

Отворена е предистражна постапка во Обвинителството во која треба да се утврди како и зошто станицата за технички преглед „Виа Комерц“, каде што поминал на контрола автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре во Бугарија, не била затворена навремено иако пропусти во работењето биле утврдени и нотирани во записник неколку месеци претходно, јавува телевизија Телма.

Шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска за Телма изјави дека предистрагата е отворена вчера и одземена е документација од неколку сектори во МВР кои го извршиле надзорот во станицата за технички преглед и го изготвиле решението за забрана.


Таа посочи дека денеска обвинители влегле и во станица за технички преглед и од таму исто така се била целокупната документација поврзана со работењето и извршените контроли.

Предистражната постапка е отворена по кривична пријава која ја доставила група на граѓани. Станува збор за фирма која по решението за забрана за работа кое министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го потпишал три месеци по несреќата во Бугарија, ги отстраниле пропустите со пререгистрација на друго име, известува Телма.

Несреќата се случи на 23 ноември, а во кобната несреќа загинаа 46 наши граѓани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…

Од што ќе живеат тие луѓе? 27.167…

Мајската плата се уште ја чекаат 27.167…

И Бугарија има со што да “се…

ФБИ нуди награда од 100.000 долари за…

Тешка сообраќајна несреќа во Чаир: Повреден е…

Вчера во 06.40 часот во СВР Скопје…

ЦУК информира: Еве на кои планини нема…

Низ парк шумата Водно или низ нашите…