Објавено на:

Руското министерство за обрана: Синот на Бајден и Сорос се поврзани со биолабараториите во Украина

t

Руското Министерство за одбрана тврди дека инвестицискиот фонд основан од Хантер Бајден (Роземонт Сенека Партнерс) и Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос биле директно вклучени во финансирањето на истражувачките капацитети во Украина, за кои Москва тврди дека развивале биооружја.

Министерството за одбрана, исто така, рече дека неколку познати американски воени изведувачи како Метабиота, плус Блек и Веатч, исто така, биле сериозно вмешани во операцијата.

И Вашингтон и Киев го негираа биолошкото истражување за воени цели, додека медиумите се обидуваа да ги откријат оние што дури и ги спомнуваат лабораториите откако американскиот потсекретар призна дека постојат.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека САД и нивните сојузници спровеле најмалку 16.000 биолошки тестови од Украина – на пример, во проектот УП-8 во Лавов, Харков, Одеса и Киев, земени се примероци од крв од 4.000 војници за антитела на хантавирусите. 400 – за антитела на вирусот Крим Конго.

Ваков обемен скрининг на природниот имунитет на населението најверојатно е направен за да се изберат биолошките агенси кои се најопасни за населението од одреден регион, соопштуваат од Министерството.

Според нив, не се извезени само човечки биопримероци во странство, туку и опасни патогени, како и нивни носители, меѓу примателите се Центарот Лугар во Грузија, референтните лаборатории во Британија и Институтот Лефлер во Германија.

Состојбата со дистрибуцијата на патогени биоматеријали од Украина во европските земји може да доведе до смрт и создавање на епидемиолошко жариште чии размери ќе бидат споредливи со пандемијата КОВИД-19, соопшти Министерството за одбрана.

Руското Министерство за одбрана извести за американските тестови на претходно непроверени лекови врз украински војници и додаде дека тоа е забрането во САД, па Пентагон ги спроведува во странство.

Ова е системот за скрининг на фармацевтски лекови Scymount Deep, кој не е лиценциран во САД и Канада, соопшти Министерството.

Во соопштението се вели дека ваквите неприфатливи пристапи, со премолчена согласност на американската администрација, се норма за големите фармацевтски компании.

На пример, во 2010 година, индонезиските власти го затворија медицинскиот центар на американската морнарица во Џакарта поради кршење на правилата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…

Ердоган открива: Вечерва ќе разговарам со Путин…

Претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган…

САД загрижени поради потенцијална нестабилност на Западен…

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулиен Смит,…