Објавено на:

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

t

Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јермаков денеска изјави дека е замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон за стратешка стабилност.

Јермаков, кој е вршител на должноста шеф на контролата за неширење на нуклеарното оружје, изјави дека тие контакти би можеле да бидат обновени кога ќе заврши руската „специјална воена операција“ во Украина.

– Распоредувањето на американски ракети со среден и краток дострел на европско тло и во азиско-пацифичкиот регион дополнително ќе ја ескалира кризната ситуација и ќе започне нова трка во вооружување-предупреди Јермаков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…