Руско нуклеарно оружје во Белорусија

t

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека Русија и Белорусија ќе одржат заеднички воени игри на почетокот на следната година.

Путин го поздрави предлогот на белорускиот претседател Александар Лукашенко да се одржи уште една рунда воени вежби, велејќи дека тие би можеле да се одржат во февруари или март. Говорејќи за време на состанокот со Лукашенко во Санкт Петербург, тој додаде дека воените претставници ќе ги координираат деталите.

Најавата на Путин доаѓа во време на трупање руски војници во близина на Украина што ги зголеми стравувањата на Западот од инвазија. Некои официјални лица во Украина изразија загриженост дека Русија може да ја нападне земјата од територијата на Белорусија.

Русија негираше дека има планови за напад на својот сосед, но ги повика САД и нивните сојузници да обезбедат гаранции дека НАТО нема да се прошири во Украина или да го распореди своето оружје таму – барањата што Западот ги отфрли.

Русија и Белорусија имаат синдикален договор кој предвидува блиски политички, економски и воени врски, а Москва цврсто го поддржува Лукашенко поради притисокот на Западот. Тој притисок се засили по бруталното задушување на домашните протести поттикнато од реизборот на Лукашенко за шести мандат на гласањето во август 2020 година, за кое опозицијата и Западот велат дека биле наместени.

Тензиите дополнително ескалираа од летото поради пристигнувањето на илјадници мигранти и бегалци на границата на Белорусија со Полска, членка на ЕУ. ЕУ го обвини Лукашенко дека се одмаздува за нејзините санкции со тоа што ги користи очајните баратели на азил како пиони и ги измамил да се обидат да влезат во Полска.

Во знак на поддршка за Лукашенко, Русија спроведе огромни воени игри со Белорусија во септември и постојано испраќаше свои нуклеарни бомбардери во патрола над Белорусија во последните недели.

Во средата руски и белоруски борбени авиони заеднички патролираа во воздушниот простор на Белорусија.

Минатиот месец Лукашенко рече дека Белорусија ќе биде подготвена да биде домаќин на руско нуклеарно оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Владата ќе забрани увоз на руска нафта…

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната…

Кадиров ги открива плановите: По Украина, Полска…

Рамзан Кадиров се прашува што ќе се…

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…