Објавено на:

САД избрка 27 руски дипломати, мора да ја напуштат земјата до крајот на месецот

t

Амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов изјави дека 27 вработени во руската дипломатска мисија ќе ги напуштат САД до 30 јануари, а уште 28 до крајот на јуни.
„Во септември минатата година Американците ни дадоа список од 55 вработени кои треба да ја напуштат Америка во 2022 година во 2022 година. До 30 јануари државата треба да ја напуштат 27, а до 30 јуни уште 28. Од денеска 23 веќе ја напуштија првата група, а на 29 јануари во татковината ќе пристигнат уште четворица“, амбасадорот. наведено.

Иако Стејт департментот тогаш рече дека не станува збор за протерувања или казнени мерки и дека Русија ќе може да назначи други дипломати наместо оние што заминуваат, Антонов рече дека Вашингтон намерно ги искривува фактите.
По овој чин, уште 184 вработени ќе останат во руската амбасада , вклучувајќи дипломати и административно-технички персонал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…