Објавено на:

САД испрати инструкции до своите сојузници како да ги блокираат преговорите со Русија за Украина

t

Американскиот Стејт департмент испрати инструкции до партнерите во НАТО како да ги опструираат преговорите со Русија за ситуацијата во Украина, односно како да ги завршат преговорите во ќорсокак, изјави заменик-началникот на Генералштабот на рускиот претседател Дмитриј Козак.
Како што рече, процесот на решавање на конфликтот во Украина во моментов е на нулта точка, на ниво од 2015 година.
„Ситуацијата е апсурдна и докажува дека изминатите седум години од потпишувањето на договорот во Минск беа чист блеф. Ние сме на нулта точка“, нагласи тој.

Козак истакна дека Москва жали што Германија и Франција се предмет на манипулации од Киев.

„Украина се обидува на секој начин да не ги исполни своите обврски од договорите од Минск“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на…

Мицкоски мора итно да ја информира јавноста…