Објавено на:

САД испрати инструкции до своите сојузници како да ги блокираат преговорите со Русија за Украина

t

Американскиот Стејт департмент испрати инструкции до партнерите во НАТО како да ги опструираат преговорите со Русија за ситуацијата во Украина, односно како да ги завршат преговорите во ќорсокак, изјави заменик-началникот на Генералштабот на рускиот претседател Дмитриј Козак.
Како што рече, процесот на решавање на конфликтот во Украина во моментов е на нулта точка, на ниво од 2015 година.
„Ситуацијата е апсурдна и докажува дека изминатите седум години од потпишувањето на договорот во Минск беа чист блеф. Ние сме на нулта точка“, нагласи тој.

Козак истакна дека Москва жали што Германија и Франција се предмет на манипулации од Киев.


„Украина се обидува на секој начин да не ги исполни своите обврски од договорите од Минск“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Бајден: Мајмунските сипаници се причина за загриженост

Епидемијата на сипаници е нешто за што…