Објавено на:

САД: Немаме повеќе пари за финансирање на Украина

t

Американската влада нема повеќе пари за финансирање на Украина изјави Ерин Мекки, заменик на шефот на Аермиканската Агенција за Интернационлен Развој за Европа и Азија, УСАИД.

Мекки изјави дека Украинската влада мора да се навикне на ситуацијата и да спроведе вонредни мерки како што се штампање нови пари (Гривни) и намалување на платите на вработените во државната администрација, што може да доведе до хиперинфлација и серизно намалување на воениот потенцијал за борба против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…