Објавено на:

САД се пишманија: Нема да ја прогласат Русија за спонзор на тероризмот

t

САД нема да ја прогласат Русија како држава спонзор на тероризмот, во спротивно би ги врзале рацете на меѓународната заедница во потрагата по начини за деескалација, изјави Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа.


„Го разгледавме ова прашање и сè уште не веруваме дека таквото признавање ќе ги задоволи нашите потреби во контекст на Украина и потребите на нашите сојузници и партнери“, изјави Кирби за новинарите.
Невладините организации велат дека таквото признавање ќе го отежне испораката на хуманитарна помош за Украинците, додаде тој. „Покрај тоа, искрено кажано, може да ги врзе рацете на меѓународната заедница“, рече Кирби.

Според него, „кога и доколку“ се реши ситуацијата околу Украина, таквото признавање би било неуспешно во контекст на флексибилност во изнаоѓањето начини за деескалација. „Сè уште не сме посветени на идејата за такво назначување, нашата политика по ова прашање не е променета“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…