Објавено на:

САД со опaceн обид за психолошки притисок врз Русија

t

По линијата Русија-НАТО сега гледаме размена на дипломатски и тактички удари. Овде гледаме одредена игра шах во која НАТО се обидува да изврши притисок со помош на својата воена сила.
„Русија се обидува да следи дипломатски пат, а НАТО се однесува сè поагресивно“, вели рускиот експерт Артеми Атаманенко.
Одлуката на САД да ја зголемат борбената готовност на војниците во земјата и странство поради ситуацијата околу Украина, руските експерти ја гледаат како елемент на информатичко-психолошка војна, но се сигурни дека Пентагон нема да војува со Русија поради Украина.
Рускиот експерт Константин Блохин смета дека Пентагон сака да ја покаже својата решителност и желба за војна, но тоа не значи дека Америка ќе ја започне оваа војна и конкретно дека ќе се бори за Украина против Русија.
Веројатна е ескалација на ситуацијата во Донбас, а зад сè има обиди да се санкционира Русија, смета Блохин.

„Дури и отповикувањето на дипломатите од Украина е исто така еден од чекорите што вообичаено се преземаат пред почетокот на војната. Сепак, тие не трошат никакви дополнителни ресурси, туку само покажуваат дека се подготвуваат за конфликт со Русија. Значи, во тој дух мора да се толкува целата работа. Тие нема да се борат за Украина, а ограничена ескалација во Донбас е сосема можна со цел да се оправдаат некои од санкциите што планираат да ги воведат“, рече Блохин.
Експертот смета дека зад сето ова не стојат само обиди за сатанизација на Русија, туку и блокирање на актуелниот главен руски енергетски проект.
„Главната задача е да се обидеме да го запреме пуштањето во употреба на „Северен тек 2“, бидејќи од сите руски акции за САД, овој проект е најпроблематичен, бидејќи се смета дека овој гасовод безусловно ги ослабува економските можности на САД во Европа. Јасно е дека Русија и Германија ќе имаат најголема корист од тоа, додека САД ќе ја загубат својата работа“, вели Блохин.
Русија е посветена на мирот и дијалогот
Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека САД ја зголемиле борбената готовност на војниците во земјата и странство поради ситуацијата околу Украина и прецизираше дека Пентагон донел околу 8,5 илјади војници во САД во состојба на зголемена готовност за трансфер во Европа.додека генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Северноатлантската алијанса почнала да го зајакнува своето воено присуство на источното крило и ја проучува можноста за испраќање дополнителни борбени групи на НАТО таму за да ги заштитат сојузничките земји.
И руските политиколози сметаат дека НАТО намерно ја влошува ситуацијата во сенка на преговорите со Русија за тековните безбедносни гаранции.
Зборувајќи за преговорите меѓу Русија, НАТО и САД за безбедносните гаранции, политикологот Јуриј Светов истакнува дека Американците се обидуваат да преговараат од позиција на сила, да диктираат услови, сметајќи дека сепак имаат право да „шират демократија во светот.”
Според него, овие потези на Вашингтон, според сите оценки, треба да ја покажат подготвеноста на САД да ги префрлат своите војници во Европа и да тргуваат околу безбедносните гаранции, но и ќе ја продолжат политиката на демонизирање на Русија, која ја претставува како агресивна земја.
„Сè уште би сакал да го чекам нивниот писмен одговор. Тоа што Американците не сакаат ова да се објави, може да укаже дека ќе има одредени отстапки. Истовремено, се сомневам дека Американците позитивно ќе реагираат на клучните прашања за кои зборува Русија“, вели Светов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…