Објавено на:

САД сe спротивстави на желбите на Русија: Украина може да стане дел од НАТО

t

САД го отфрлија барањето на Русија да и се забрани на Украина да стане дел од НАТО, поради предупредувањата дека Русија може да го нападне нејзиниот сосед.

Државниот секретар Антони Блинкен и даде формален одговор на Русија на нејзините барања за решавање на украинската криза.


Блинкен рече дека и нуди на Русија „сериозен дипломатски пат напред, доколку Русија го избере тоа“.

Руски министер рече дека неговата земја ќе го проучи одговорот на Блинкен, доставен во координација со НАТО.

Русија објави писмена листа на нејзината загриженост за проширувањето на воената алијанса на НАТО и поврзаните безбедносни прашања.

Меѓу нив беше и барањето НАТО да ја исклучи можноста Украина и другите некогаш да се приклучат на алијансата.

Во последните недели, Русија собира голем број војници на границата со Украина, нешто што западните земји го гледаат како подготовка за можна инвазија. Русија го негира ова.

Г-дин Блинкен рече дека одговорот на САД јасно ги покажал нивните „суштински принципи“, вклучувајќи го суверенитетот на Украина и нејзиното право да избере да биде дел од безбедносните сојузи како што е НАТО.

„Не треба да се сомневаме во нашата сериозност на целта кога станува збор за дипломатијата, а ние дејствуваме со еднаков фокус и сила за да ја зајакнеме одбраната на Украина и да подготвиме брз обединет одговор на понатамошната руска агресија“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата на Црна Гора испрати воена и…

Владата на Црна Гора испрати воена и…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Австрија не планира да влезе во НАТО

По објавените кандидатури на Шведска и Финска…

Финска и Шведска ќе добијат поддршка за…

Норвешка, Данска и Исланд денеска објавија заедничко…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…