Објавено на:

САД ѝ го забрани доларот на Русија – Што значи тоа?

t

Во петокот, Соединетите Американски Држави забранија извоз, реекспорт, продажба или снабдување, директно или индиректно, од Соединетите Американски Држави или од страна на лице од САД, на банкноти деноминирани во американски долари на руската влада или на кое било лице лоцирано во Русија. Белата куќа го засилува економскиот притисок врз Русија поради војната во Украина.

Ова претставува сериозен проблем за Русија, која е главен извозник на нафта, бидејќи повеќето договори за нафта се решени во американска валута.

На 2 март и Европската унија го забрани извозот и увозот на евро банкноти во Русија. Исклучок беше направен само за поединци кои пристигнуваат во Русија, дипломатски претставништва и меѓународни организации со правен имунитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Директорката на американската тајна служба: Неуспехот при…

Неуспехот да го обезбеди поранешниот американски претседател…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…

Александар Касанов го наследи Габриел Ескобар на…

Александар Касанов е избран за заменик помошник…