Објавено на:

Сакаат да го запалат и Балканот: „Косовската полиција денес пак нападната со огнено оружје – нема повредени полицајци“

t

„Косовската полиција повторно била нападната во селото Зупче, во Зубин Поток. Ова го соопшти полицијата: ‘Денеска во раните утрински часови е нападната единица на гранична патрола во селото Зубин Поток. Веднаш се преземени сите полициски дејства. На местото на настанот излегле полициски единици од полициската станица Зубин Поток и соопштиле дека граничната единица била нападната со огнено оружје. Освен материјална штета на возилото, нема пријавено повредени полицајци.“ – објави весникот на албански јазик „Лајм“, пренесува Експрес.

Лајм пишува: „Косовската косовската полиција нагласува дека ‘во соработка и координација со правосудството ги презема сите неопходни истражни дејствија во врска со случајот’, истовремено ‘зголемувајќи ги полициските мерки, со цел да се обезбеди безбедност на полициските службеници и граѓаните’.“


„Минатата недела полицијата на северот беше нападната со рачни бомби и калашникови. Тоа беше оценето како ‘терористички чин со цел да се заплашат полицајците и сите граѓани на Косово’.“

Извор: Експрес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва…

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова…

(Во живо) Прес-конференција на Ковачевски: Што одлучи…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски ќе…

Јакимовски: Мицкоски се концентрира како да излаже…

“Ако не умрам од тешка болест ќе…

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…