Објавено на:

Само денеска се евакуирани повеќе од 7000 цивили од Украина

t

Од украинските градови денеска преку хуманитарни коридори се евакуирани 7.295 луѓе, изјави потпретседателката на украинската Влада, Ирина Верешчук.

Таа истакна дека функционирале четири од седумте планирани рути.

Од вкупниот број, 3.985 луѓе се евакуирани од опколениот град Мариупол во градот Запорожје.

– Украинската Влада планира утре да испрати речиси 50 автобуси во Мариупол за натамошна евакуација, додаде Верешчук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Се сретнаа првите дами на Турција и…

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул…

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…