СДСМ до Мицкоски: Што бара Иван Стоилковиќ во Москва?

t

СДСМ до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати прашања до него зошто дозволува негов коалиционен партнер – претседателот на Демолкратската партија на Србите од Македонија, Иван Стоилковиќ, да оди во Москва како, што велат од владеачката партија, единствен претставник од Македонија.

„Друг коалициски партнер на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоиљковиќ вчера присуствуваше на Меѓународна безбедносна конференција во Москва, како единствен претставник од Македонија.

Присуството на Стоиљковиќ на конференцијата се случува во време кога целиот свет ја осудува и се бори против руската агресија врз Украина. Дали Мицкоски се согласува со неговиот партнер Стоиљковиќ и неговите отворени анти НАТО ставови? Дали Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги поддржуваат санкциите против Русија или ја поддржуваат руската агресија?“, реагира СДСМ.

Според СДСМ, Мицкоски коалицира од политичари кои се анти-НАТО настроени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Повторно исчезна македонското знаме, во кабинетот…

Откако на првата координација на алабанските министри…

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како Претседавач…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските…

На пет најдобри студенти од медицинските факултети…

Драма во Кисела Вода: Жена среде ноќ…

Две вработени во Дом за стари лица…

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска е Петровден –…

Со овој празник завршува еден од четирите…