Објавено на:

Семејствата на морнарите од потонатиот брод “Москва” загрижени: Каде се нашите деца?

t

Кога ќе ја најдете вистината за потонатиот брод, претставниците на Кремљат да дадат повеќе информации

Семејствата на морнарите кои биле на рускиот брод „Москва“ бара да одговори за своите најблиски кои исчезнале по потоната недела.

„Москва гордоста на руската Црноморска флота и столбот на таа офанзива во јужна и централна Украина“, потона во Црноморската флота на 14 април.

Украина тврди дека бродот потонал по не ракетен напад, а Русија – дека тој настрадал во пожар, кој резултат на експлозија на муниција и дека потонал во немирно море додека бил влечен кон пристаниште.

Истовремено и другите членови на семејствата на морнарите кои служат на бродот, кој е службеник до 680 луѓе, ја бара вистината, руските власти може дека екипажот е евакуиран, но не дава други детали, пишува „Ал Џазира“.

Запрашан да ја коментира ситуацијата, проблемот на Кремљ Дмитриј Песков одби да даде нови информации.

„Целата комуникација е преку Министерството за одбрана [на Русија]“, им рече тој на новинарите.

„Сите информации за ова прашање ги дава Министерството за одбрана, а ние овде не сме овластени тоа да го правиме“.

Готвачот беше наведен како „исчезнат во акција“
Министерството за одбрана во саботата објави видео со заповедникот на Руската морнарица, адмиралот Николај Евменов, кој се среќава со околу стотина морнари за кои се тврди дека се членовите на тимот на „Москва“.

Но, во последните денови, неколку семејства на социјалните мрежи или изјавија за независни руски или странски медиуми порачаа дека не можат да ги дадат своите деца кои биле на „Москва“.

Дмитриј Шкребец тврди дека тој син Јегор бил подготвен на бродот и дека сега се води како „исчезнат во акција“.

„Регрутот, кој не треба повеќе да учествува во воените дејствија, се води како исчезнат“, рече тој во објавата на Вконтакте, најголемата руска социјална мрежа.

Додаде дека тој се обидел да дознае повеќе, командантот на бродот и неговиот за пресменикот да се запознае со нив.

Во понеделникот, Шкребец рече дека бил во контакт со уште три семејства, чии синови исто така исчезнале.

„Бараме писмени одговори на нашите прашања за локацијата на нашите деца“, вели Шкребец.

Медуза, независен портал на руски јазик, цитираше извор близок до командата на Црното Море дека се убиени 37 членови на екипажот на бродот.

Повредени се околу сто лица, додека истиот број на исчезнати не е познат, забележан оттаму.

Наводно во бродот има 500 луѓе
Во моментот кога биле погодени бродот, на бродот имало околу 500 луѓе, тврди Медуза, цитирајќи го својот извор.

Се верува дека бродот, кој датира од советската ера, во моментот на пожарот се наоѓа во близина на црноморското украинско пристаниште Одеса.

„Москва“ учествувала во акции во Грузија, Систеи и Украина, учествувале и во научна студија со САД.

Ракетниот крстосувач од 12.500 тони бил вооружен со противбродски и ракети земја-воздух и бил единствен од истиот вид во Црното Море.

Останатите два руски ракетни брода „Маршал Устинов“ и „Верјаг“ се стационирани во Пацификот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако влеземе во ЕУ Македонија ќе биде…

Ако влеземе во ЕУ Македонија повторно ќе…

Киев најавува напади на Москва?

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе…

(Видео) Хаос во Москва: Гори еден од…

Пожар рано утринава го зафатил еден од…

Милотинова: Белград и Москва немаат интерес Македонија…

Ниту Белград ниту Москва немаат интерес Бугарија…

Бројот на загинати во пожарот во Москва…

Бројот на загинати во пожарот на плоштадот…