Објавено на:

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и Тајван од 95 милијарди долари

t

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина, Израел и Тајван. Текстот го поддржаа 79 сенатори, а 18 гласаа „против“. Последниот чекор е да се испрати пакетот од 95 милијарди долари до Белата куќа. Американскиот претседател Џо Бајден увери дека ќе го потпише денеска.

Помошта беше одобрена од Претставничкиот дом во саботата, по одложување од повеќе од два месеци. Во февруари, Сенатот одобри сличен пакет помош, но група конзервативци кои се спротивставија на тоа спречија да се гласа во Долниот дом.

„Време е да се потврдат некои основни вистини. Алијансите се важни. Почитувањето на американските интереси од странските земји зависи од нашата волја да ги браниме. А мирот, просперитетот и безбедноста не се случајни. Тие се производ на американското лидерство и американското жртвување“, објасни Мич Меконел, републикански сенатор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската…

Рано утринава две пиротехнички гранати биле фрлени…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…