Серија земјотреси повторно почувствувани во Битола

t

Серија земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола-Лерин утринава повторно се почувствувани во Битола и околината.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека најсилно е почувствуван земјотресот во 04:01 часот кој бил со Рихтерова магнитуда од 3,7 и интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала.

Епицентарите на земјотресите се наоѓаат на 120 километри јужно од Скопје, во соседна Грција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документ) Левица бара разрешување на директорката на…

Политичката партија Левица упати барање до градоначалникот…

Како државата го дозволува ова?! Македонски ученици…

Фондацијата „Бугарска меморија“ вчера на Фејсбук објавила…

(Фото) Се’ по ЕХФ стандарди: Битолската сала…

Долги години и Еурофарм Пелистер и КК…

Тажно: Млад градежен работник тешко повреден на…

33-годишен работник од Битола се повредил додека…

Тешка сообраќајна несреќа во Битола: 21-годишник од…

Вчераво 15.20 часот во СВР Битола било…