Се е исто само него… Ковачевски: Треба да се стиши гласот на омpaзата, со Бугарија имаме повеќе сличности од разлики

t

Мандатарот за состав на нова влада, Димитар Ковачевски изрази очекување дека со новиот премиер на Бугарија, Кирил Петков, кој на 18 јануари најави посета на земјава, ќе изгради конкретен и пријателски однос, со реторика меѓу двете држави која ќе биде на високо ниво.

При првата посета на Петков на Скопје, Ковачевски очекува да ги утврдат основите за натамошните разговори и формите на соработка и напредок, но и ширина на дејствување надвор од строго историски рамки и термини.

-Тоа е предуслов да напредуваме. Зближувањето и соработката меѓу двете земји во сите области од животот е важен предуслов за отстранување на сомневањата и погрешните перцепции. Јас сум подготвен да отвориме нова страница во односите со Бугарија и да изградиме искрено пријателство и подобра иднина за двете земји. Треба да се стиши гласот на омразата. Имаме реално повеќе сличности од разлики како држави и мора да се концентрираме на заедничкиот интерес. Само со ваков пристап ќе бидиме запаметени како лидери кои балканските конфликти ги надминале со европски пристап. Преку политика на взаемно почитување, градење иднина, соработка и компромиси, истакна Ковачевски во интервјуто за МИА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали се ближи моментот кога повторно ќе…

Ако Европа ни е вистински пријател, и…

Како пред војна, Бугарија го повлекува нивниот…

Бугарија ќе го врати амбасадорот Ангел Ангелов…

МНР ќе бара Бугарија и ЕП да…

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро…

Бугарската официјална политика ја загрозува државната безбедност:…

Бугарската официјална политика ја загрозува државната безбедност,…