Се затвораат сите нуклеарни централи до 2025 година

t

Белгиската влада синоќа постигна договор со кој се потврдува дека нуклеарните централи во земјата ќе бидат затворени во 2025 година, но државата ќе продолжи да инвестира во технологијата за нуклеарна енергија, соопштија денеска белгиските јавни служби РТБФ и ВРТ.

Дебатата траеше со недели во белгиската коалициска влада од седум партии,пренесува „Ројтерс“.

По разговорите во текот на ноќта, клучна група министри постигнаа компромис дека последната постојна нуклеарна централа ќе биде затворена во 2025 година под услов Белгија да инвестира 100 милиони евра (113,4 милиони американски долари) во истражување на идната нуклеарна енергија фокусирајќи се на помали модуларни реактори, објавија белгиските медиуми.

Белгија допрва треба да одреди како да го компензира недостигот на струја, а една од опциите се гасните постројки. Одлука за тоа може да се донесе до март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен американски секретар за енергетика удри по…

Политиката на тимот на американскиот претседател Џо…

И Италијанците ќе мрзнат: Греење најмногу до…

Италијанското Министерство за транзиција на животната средина…

Владата следната недела ќе објави конкретни мерки…

Премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук информираше дека…

Народот “врие”: На рандом човек од маркет…

И покрај изјавите на македонските власти дека…

Белгискиот премиер по говорот на Путин: Земјите…

Белгискиот премиер Александар де Кро по говорот…