Се избpyка ли претседателот? – Средбата Пендаровски-Македонци од Бугарија одложена на неодредено време

t

Најавената средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и претставници на Македонците во Бугарија е одложена, откриваат од здруженијата за Република“.

Оттаму велат дека средбата не е откажана туку само одложена, наводно поради зголемениот број на корона случаи во Македонија и во Бугарија.


Нов термин засега не закажан.Останува да се види дали короната е вистинска причина или пак шефот на државата се исплаши од можните реакции на властите во Софија.

Извор: Република

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Веќе не разговараме за идентитет, туку…

Една изјава на шефот на дипломатијата Бујар…

Влaста увeрувa дeка нe сe рaзговара зa…

Власта уверува дека со Бугарија не се…

Мицкоски: Во спорот со Бугарија само даваме,…

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето…

Ако Бугарите бараат да влезат во македонскиот…

Доколку се бара да Бугарите влезат во…

Ковачевски: Документи кои се разменуваат со Бугарија,…

„За јазикот и идентитетот ниту се разговара,…