Се нудат лажни вакцини – Предупредува Европол

t

Шефицата на европската полиција Кетрин де Боле вели дека криминалците можат да се обидат да го искористат големото барање за вакцини во светот, пренесува „Хина“.

Таа додаде дека официјалните лица веќе забележале конкретни знаци на валкана игра, како што е нудење лажни вакцини на социјалните мрежи.

Таа исто така изјави дека државите мора да бидат подготвени, криминалните групи да се обидат да ги украдат нивните дози на вакцини, а Европол ги идентификува потенцијалните жаришта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БЕЛГИСКИ СУД: На 17 мај рочиште за…

Основниот суд во белгискиот град Лиеж за…

Германец бил вакциниран против корона 217 пати

62-годишен маж од Германија, против лекарски совет,…

Европол разби руско-евроазиски синџир за перење пари…

Претресени се околу 100 згради, а четири…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…