Објавено на:

Се огласија Xyтите по нападот на американски воен брод и други комерцијални бродови

t

Во соопштението објавено на социјалните мрежи, Хутите рекоа дека извршиле „операција против два израелски брода во теснецот Баб ал-Мандаб“, стратешки воден пат што го поврзува Црвеното Море со Аденскиот Залив, „насочувајќи го првиот брод со проектил, а вториот со дрон“.

Немало непосредна потврда дека има израелска врска со двата брода. Пентагон претходно објави дека бил нападнат брод на американската морнарица и голем број комерцијални бродови.

Хутите во последните недели нападнаа и други бродови, од кои некои се поврзани со израелски бизнисмени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…