Објавено на:

Се очекува воена провоkaција врз Русија од САД и Украина во пресрет на Олимпијадата

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека постои опасност од провокации од страна на САД и Украина во пресрет на претстојните Олимписки игри.
Со тие зборови Захарова одговори на изјавата на Блумберг дека кинескиот претседател Си Џинпинг наводно побарал од рускиот претседател Владимир Путин да не ја напаѓа Украина за време на Олимпијадата, која од 4 до 20 февруари се одржуваат во Кина.
„Тоа се лажни вести, тоа е специјална операција на американските медиумски служби“, рече таа.
Захароба наведе и дека „Блумберг“ во своето соопштение не го прецизирал изворот и на руските и на кинеските функционери, па затоа, како што додаде, станува збор за провокација која не е потврдена со никакви докази.
„Ги разбирам американските медиуми. Русија одамна е ѓаволот во целата приказна. Ова е многу добар момент. Олимпијадата во Кина која американските медиуми ја плукаат од првиот ден. Блумберг комбинира две теми, но тој греши“, изјави таа на Телеграма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…