Се подготвувал атентат врз Александар Вучиќ

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него.

Вучиќ оцени дека можни причини за планираниот атентат врз него е борбата против нарко-картелите во Србија, но и дестабилизација на земјата.


„Сигурен сум дека сторивме многу со големите апсења на нарко картелите во Србија и тие не можат да функционираат ако немаат на поширок план, поддршка од одредени државни структури. Тука не се во прашање 10 милиони евра, туку стотина милиони и милијарди евра. Јас никој од тие лица чии имиња ги добив, ни сум видел, ни сум чул. Не постои лична работа. Исто така дестабилизација на Србија би можела да биде во интерес. Тоа се некои од можните причини“ – изјави Александар Вучиќ во интервјуто за ТВ Пинк, по повод сознанијата дека бил подготвуван атентат на него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Складирал 2.000 тони шеќер :Ова е…

Вештачкиот недостиг на шеќер во Србија го…

(Видео) Чудно но вистинито: Се одржа антируски…

Раша тудеј објави видео од Белград каде…

Вулин дециден: Србија нема да воведе санкции…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Брнабиќ: Изложени сме на огромни притисоци бидејќи…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека Србија е…