Објавено на:

Се подготвува сајбер напад: Нуклеарните централи се „изложени на ризик од руски сајбер напади“ – тврдат пет членки на НАТО

t

Меѓународниот сојуз за сајбер безбедност Five Eyes вели дека „информациите кои ги поседуваат“ сугерираат дека Москва планира „злонамерна сајбер активност“ против критичната инфраструктура на ОК, како и во земјите што ја поддржуваат војската на Украина.

Групата од Велика Британија, Австралија, Канада, САД и Нов Зеланд се загрижени дека хакерите поддржани од Кремљ ќе нападнат како одговор на санкциите преземени од Западот.


Во меѓувреме, извештајот за обиди за хакирање на податоците ја стави Русија на врвот на листата за најнапаѓана нација досега оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуров обезбеди полуфинале на Медитеранските игри

Македонскиот претставник Магомедгаджи Нуров се пласираше во…

Несреќа во Чешка: Воз се судри во…

Во Чешка се случи железничка несреќа во…

Mигрантите повторно навалија кон Грција

Во вкупно 24 случаи околу 1.130 бегалци…

ОН: Војната во Украина може да поттикне…

Војната во Украина би можела да доведе…

Приведен крадец во Прилеп

На плоштадот „Методија Андонов Ченто” во Прилеп,…