Објавено на:

Се се е jaсно: Објавено како доктopите одлучиле за визата на Ѓоковиќ

t

Минуваат часови, а во Мелбурн се наближува судењето на Новак Ѓоковиќ, кое ќе се одржи вечерва точно на полноќ. За тоа време српскиот тенисер е „приведен“ во хотелот „Парк“, каде му се одземени бројни права.

Работата е доста сложена, како што сфаќаат австралиските новинари, па весникот „Д Ејџ“ во колумната напишана од Сангита Пилај укажува на нелогичностите и промените што мора да се случат во протоколот за миграција.

Новинарката истакнува дека Австралија многу си го нарушила имиџот по третманот на Новак. Тој мораше да ги исполни законите и условите на Комонвелтот и Викторија, за да се приклучи на Австралија опен и да добие медицинско ослободување.

Сепак, Тенис Австралија не ја „елаборираше“ на најдобар начин ситуацијата со Викторија и Федералната влада, па сега гледаме голема „хаос“ и неправда направена кон Ѓоковиќ.

Клучно беше што два независни медицински панели ги развија и контролираа самите исклучоци од вакцинација. Тие ги следеа правилата на АТАГИ зад затворени врати, без да знаат име, возраст, националност, па дури и дали пријавениот е всушност играч или некој друг што влегува во земјата. Ѓоковиќ доби зелено светло, но и тоа не беше доволно.

Бидејќи проблемот беше што не беше постигната идентична приказна на ниво на Комонвелт, па се случи тоа што се случи и Новак мора да ја побара својата правда пред судските органи. Доколку загуби, ќе мора да биде депортиран, а ако не, се може дополнително да се продолжи и МВР повторно да му ја одземе визата.

Што и да се случи, патниците кои доаѓаат во Австралија можат да се грижат до понатамошно известување, бидејќи никогаш не се знае дали властите би можеле да „дојдат до“ нова идеја. Во „Д Ејџ“ се надеваат дека овој случај ќе помогне да се расчисти и реши проблемот, како што се надеваат сите здрави луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велика Британија бара алтернатива за Visa и…

Британската влада го повика банкарскиот сектор да…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…