Се укинуваат маските во Италија

t

Владата на Италија одлучи во текот на неделата да го укине задолжителното носење заштитни маски на отворено, воведени за заштита од ковид 19.

Според новото правило, луѓето надвор ќе мора да ги покриваат носот и устата само кога се преполни. Претходно ова правило се применуваше и на отворено и на затворено, без оглед на состојбата со корона вирусот на терен.

Во затворен простор и во јавниот превоз маските се уште се задолжителни.

Од денеска ќе се отворат и италијанските диско-клубови, а за влез потребна е потврда за ковид. Минатата година поради пандемијата долго време беа затворени диско клубовите, а во меѓувреме можеа да се отворат и со помала посетеност.

На туристите кои пристигнуваат во Италија од земјите на ЕУ им треба негативен тест за ковид, доказ за вакцинација или доказ за Ковид-19 за да влезат во земјата, а доказ за статус е потребен во многу туристички дестинации како што се музеи, ресторани и јавен превоз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Голема акција во Италија: 142 лица се…

Италијанските власти соопштија дека денеска во операција…

Матарела: ЕУ минува низ најтешкиот период од…

Италијанскиот претседател Серџо Матарела денеска изјави дека…

Италијанскиот министер за одбрана: Разговарајте со Путин!

Италијанскиот министер за одбрана Гидо Кросето денеска…

Италија: Зеленски лично го предупредивме лани, контраофанзивата…

Италијанскиот министер за одбрана изјави денеска дека…