Објавено на:

СЗО: Можно е пандемијата да заврши во 2022 година

t

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус во новогодишната порака изрази надеж дека е можно да заврши пандемијата со Кови-19 во 2022 година.

Тој истакна дека светот има „алатки за завршување на пандемијата“ и покрај тоа што бројките на новозаразени лица во светот уриваат рекорди.

Гебрејесус во објавата на Линкедин предупреди и дека пандемијата подолго ќе трае, ако продолжи нееднаквоста.

– Две години по почетокот на пандемијата, алатките на располагање за борба против Ковид-19 сè уште се нерамномерно распределени низ светот. Во Африка, три од четири здравствени работници не се вакцинирани, додека луѓето во Европа и САД примаат трета доза. Таквиот јаз ги зголеми условите за појава на нови соеви, заклучувајќи нè во циклус на континуирани загуби, тешкотии и ограничувања, напиша Гебрејесус.
Тој додаде дека „ако заврши нееднаквоста, тогаш ќе заврши пандемијата и глобалниот ноќен кошмар што го проживеавме. И тоа е можно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Жртвите на силување во Конго од страна…

Светската здравствена организација (СЗО) платила по 250…

СЗО го осуди нападот на болницата Ал…

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос…

Драматичен апел од локалниот шеф на СЗО:…

Во Газа има „вода, струја и гориво…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…