СЗО: Омикрон и Делта создаваат цунами од новозаразени

t

Истовременото ширење на сојот Делта и на сојот Омикрон на коронавирусот создава „цунами од случаи“, нагласи на прес-конференција денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

– Многу сум загрижен што Омикрон, што лесно се пренесува и се шири во исто време со Делта, води до цунами од случаи, изјави тој, додавајќи дека тоа е двојна закана што доведе до нагло зголемување на хоспитализации и смртни случаи.

Тедрос го повтори својот повик до земјите да дистрибуираат дози на вакцини против коронавирусот поправедно и предупреди дека акцентот на засилувачките дози во побогатите земји може да доведе до недостиг на вакцини во посиромашните земји.

Тој рече дека СЗО е посветена да обезбеди секоја земја да достигне стапка на вакцинација од 70 проценти до средината на 2022 година, што ќе помогне да се стави крај на критичната фаза на пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО предупредува: Овој вирус е страшен

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите американски…

СЗО и УНИЦЕФ: Неопходна е вакцинација за…

Светската здравствена организација и УНИЦЕФ соопштија дека…

Алармантен пораст на случаите на сипаници во…

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека минатата…

СЗО ја откажа испораката на помош за…

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека била…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…