Објавено на:

СЗО планира да ја признае руската вакцина Спутник V?

t

Руската вакцина Спутник V може да биде признаена од Светската здравствена организација (СЗО) оваа година, изјави во четвртокот претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујновиќ на телевизискиот канал „Россија-24“.

„Десет вакцини се вклучени во списокот на лекови препорачани за итна употреба, што значи дека се користат во итни случаи на јавно здравје, како сега во пандемија. Се чекаат уште 16 кандидати, вклучувајќи го и Спутник V“, објасни таа.


За да се најде на списокот, рече таа, треба да се состави потребниот пакет документи.

„Тоа не се само документи за ефикасноста на вакцината или напис во „Лансет“, тоа е комплетен целокупен технички документ за апликација за регистрација на лек во СЗО, кој вклучува пет големи модули. Сè се одвива според планот и се надеваме дека овие планови ќе ни овозможат да дојдеме до крајот на овогодинешниот процес“, истакна Вујновиќ.

Претставникот на СЗО во Русија додаде дека од сите руски вакцини, само Спутник V се пријавил за регистрација.

Во Русија досега се регистрирани шест вакцини за Ковид-19: Sputnik V, EpiVacCorona, CoviVac, Sputnik Light, EpiVacCorona-N и Sputnik M.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…

Шаленберг: Знаеме дека Русија има голем потенцијал…

Неопходно е ЕУ да помине од зборови…