СЗО предупредува: Овој вирус е страшен

t

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите американски држави предизвикува „огромна загриженост“, рече во четвртокот главниот научник на СЗО, повикувајќи на поголемо следење и подготовка за вирусот.

Засега нема докази дека вирусот на грип H5N1 може да се шири од човек на човек. Овој вид на грип првпат беше откриен кај птиците во 1996 година и првенствено претставуваше закана за фармерската и дивата живина, но во изминатите две години зголемен број на цицачи беа позитивни на вирусот, што покажува дека вирусот бара нови домаќини.

„Голем е загриженоста, се разбира, што се заразуваат и патките и кокошките, односно се повеќе се заразуваат цицачи, а сега вирусот развива способност да зарази луѓе. После тоа ќе следи страшно сценарио. Вирусот ќе почне да се пренесува од човек на човек“, изјави д-р Џереми Фарар, британски медицински истражувач и главен научник на СЗО од 2023 година.

„Мораме да следиме, мораме да бидеме сигурни дека ако Х5Н1 стигне до луѓе и почне да се пренесува од човек на човек, да сме во позиција веднаш да одговориме со еднаков пристап до вакцини, терапија и дијагностика“, рече тој.

Коментарите на Фарар дојдоа како одговор на прашање за време на прес-конференција на СЗО.

Иако H5N1 не се пренесува од човек на човек, луѓето можат да се заразат кога се изложени на заразени животни.

Иако не се шири лесно на луѓето, истражувачите се загрижени за тоа колку овие инфекции можат да бидат смртоносни. Од 2003 година, пријавени се 889 човечки случаи и 463 смртни случаи од 23 земји, што му дава стапка на смртност од 52 проценти на вирусот, според СЗО.

„Овој вирус е навистина страшен вирус. Тоа е нешто што би мразел да го видам кај луѓето“, рече д-р Ричард Веби, директор на координативниот центар на СЗО за студии за екологијата на грипот и научник во детската истражувачка болница Сент Џон.

Веби рече дека Х5Н1 сега е поактивен од кога било, но сè уште не ги развил клучните мутации за кои научниците се загрижени дека може да му помогнат да ги инфицира луѓето.

„Бидејќи не ги видовме тие промени, ми сугерира дека овој вирус треба да надмине голема пречка за да стане вистински човечки патоген“, рече Веби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО предупредува: Овој вирус е страшен

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите американски…

СЗО и УНИЦЕФ: Неопходна е вакцинација за…

Светската здравствена организација и УНИЦЕФ соопштија дека…

Алармантен пораст на случаите на сипаници во…

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека минатата…

СЗО ја откажа испораката на помош за…

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека била…

Дерман да се немало! Откриен прв човечки…

Вирусот е сличен на патогенот кој досега…