Силен замјотрес ги тресеше грчките острови

t

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди островите во јужна Грција.

Нема податоци за материјална штета и повредени.

Земјотресот е регистриран денеска околу 17 часот источно од Крит на длабочина од околу девет километри, соопшти Институтот за геодинамика од Атина.

Се чувствувал на Крит, но и на островите Карпатос, Касис, Родос и Санторини.

Околу 18 часот земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Атина.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 16 километри.

Земјотреси од овие магнитуди не се невообичаени во Грција, која се наоѓа во близина на спојот на африканските и евроазиските тектонски плочи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…