Силен замјотрес ги тресеше грчките острови

t

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди островите во јужна Грција.

Нема податоци за материјална штета и повредени.

Земјотресот е регистриран денеска околу 17 часот источно од Крит на длабочина од околу девет километри, соопшти Институтот за геодинамика од Атина.

Се чувствувал на Крит, но и на островите Карпатос, Касис, Родос и Санторини.

Околу 18 часот земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Атина.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 16 километри.

Земјотреси од овие магнитуди не се невообичаени во Грција, која се наоѓа во близина на спојот на африканските и евроазиските тектонски плочи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

(Видео) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЦУНАМИ: Силен земјотрес на…

Земјотрес со јачина од шест степени според…

ВЛАДА, НЕМОЈ ДА СТЕ РЕАГИРАЛЕ! Грција ја…

До крајот на годината се очекува првите…

Грција забрани извоз на огревно дрво

Владата на Грција забрани извоз на огревно…

Драма над грчкото небо: Борбени авиони вратија…

На меѓународниот аеродром во Атина синоќа пристигнале…