Објавено на:

Силен земјотрес во близина на Австралија

t

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на австралискиот остров Маквари. Ова го покажуваат податоците на Европскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 700 километри западно од островот, кој е дом на Истражувачката станица Субарктик, каде што живеат и работат австралиски и новозеландски научници и каде е сместена австралиската истражувачка флота. Длабочината на земјотресот е 10 километри.

Нема извештаи за штети или жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во близина на Австралија

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8…

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во…

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе…

Нов земјотрес ја погоди Турција

Нов земјотрес денес ја погоди централна Турција.…

Бројот на загинати во Турција и Сирија…

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес во…

(Видео) СТРАШНО: Нема земјотрес ама зграда во…

Страшно видео се шири на социјалните мрежи…