Објавено на:

Силен земјотрес во близина на Австралија

t

Во понеделникот земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на австралискиот остров Маквари. Ова го покажуваат податоците на Европскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 700 километри западно од островот, кој е дом на Истражувачката станица Субарктик, каде што живеат и работат австралиски и новозеландски научници и каде е сместена австралиската истражувачка флота. Длабочината на земјотресот е 10 километри.

Нема извештаи за штети или жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…

Земјотрес ја стресе Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

Земјотрес утрово ја стресе Албанија

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според…