Објавено на:

Силен земјотрес го погоди кинескиот град Лиџијанг – повредени се најмалку 15 лица

t

Најмалку 15 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди кинескиот град Лиџијанг во југозападната провинција Јунан, соопшти локалната сеизмолошка агенција.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри, наведува агенцијата.

Други податоци за евентуална материјална штета засега не се соопштени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на…

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“…

Трилатерална средба за обнова на соработката помеѓу…

Министрите за надворешни работи на Јужна Кореја,…

(Видео) 50 полицајци повредени за време на…

Околу 50 полицајци се повредени како последица…

Кинеската морнарица се брка со американскиот разурнувач

УСС Хопер „нелегално навлегол“ во кинеските води,…