Синот на Лукашенко го победи Путин во стрeлaње од огнeно оpужје

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во интервју за каналот на Јутјуб „Соловјов Лајв“ раскажа како неговиот син Николај добро пука од огнено оружје.
Претседателот на Белорусија потсети на настаните од август 2020 година, кога почнаа протестите во земјата по претседателските избори.
„Планираа напад на резиденцијата, а јас немав друго оружје освен пиштол… Мојот помлад син одлично се справува со оружјето, неодамна се натпреваруваше со Путин во пукање и победи, иако Путин добро пука“, рече тој.Луакшенко.
Тој потсети дека демонстрантите еднаш влегле во претседателската резиденција за време на протестот.

„Бев во летната резиденција. Се вратив овде, во резиденцијата на претседателот и контролирав сè. Видов дека шират лажна вест дека јас, како Јанукович, избегав. Дека веќе бев во Ростов, дека децата ги нема. Го зедов митралезот во раце, го облеков панцирот, дури заборавив да го ставам шлемот“, рече Лукашенко.
„Никој не трепереше. Знаев како работат нашите момци, направија се што им кажав. Но, морав да им покажам дека никаде не сум побегнал, дека сум тука и дека моите деца се тука, дури и најмалото дете. Не излезе, само ми рече: „Нема да нападнам никого, но ќе го бранам татко ми“, се присети белорускиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…