Ситуацијата eскалира: Aрмијата на ДНР ја yништи позицијата од која беа зacтрелани цивили, доброволци од Крим пристигнаа во Донбас

t

Ситуацијата во Донбас не се смирува веќе трет ден. Гранатирањето на украинската армија предизвика големи штети на цивилната инфраструктура на Доњецката и Луганската народна република, поради што овие самопрогласени републики на 18 февруари најавија евакуација на населението во Русија и прогласија општа мобилизација.

Украинските сили го гранатираат селото Трудовски во самопрогласената Доњецка Народна Република, изјави лидерот на Доњецк.

Русија не планира да ја нападне Украина, потсети рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Tој додаде дека Русија го смета Донбас за дел од Украина.
„Русија јавно изјави дека е подготвена да продолжи со дипломатските напори за решавање на сите постоечки прашања. Руските трупи се на суверена руска територија. Никому не се закануваме“, нагласи амбасадорот.
Русија не го гледа НАТО како „мирна невладина организација“, туку како воена машина и се обидува да го спречи неговото ширење, рече Антонов во интервју за американската телевизија „Си-Би-Ес“.
„Сакаме САД да ги повлечат своите војници, оружјето од овие земји, бидејќи тоа е нашиот живот, тоа се гаранции за нашата безбедност за нашиот народ“, заклучи Антонов.
Група доброволци од Крим пристигнаа во Донбас. Групата е предводена од координаторот на Комитетот за интеграција на Русија и Донбас, Андреј Козенко и атаманот на Црноморската козачка армија, Антон Сироткин.
Козенко смета дека Вашингтон е првенствено заинтересиран за ескалација во Донбас. Тој исто така спомна дека еден повик од американскиот претседател Џозеф Бајден ќе го принуди Зеленски да ги почитува договорите од Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…